Drogi Mieszkańcu, Podatniku, witaj w Przyjaznych Deklaracjach, innowacyjnym narzędziu, dzięki któremu stworzysz swoje deklaracje podatkowe bez wychodzenia z domu.
Podatki to dla Ciebie czarna magia, a konieczność składania deklaracji podatkowych spędza sen z powiek? Znamy to – formalności, trudny język, skomplikowane rubryki, zmieniające się corocznie stawki podatkowe, dziesiątki pytań... Wyszliśmy naprzeciw Twoim potrzebom. Oddajemy Ci do dyspozycji narzędzie do rozliczania podatków i opłat lokalnych bez wizyty w Urzędzie. Rozlicz się szybko i łatwo.
w 5 minut
Wybierz deklarację lub informację
Uzupełnij dane
Wydrukuj komplet dokumentów i wyślij pocztą lub złóż online
Nie musisz iść do urzędu, aby złożyć deklarację w wyznaczonym terminie. Wystarczy skorzystać z kalkulatora online, a następnie wysłać dokument przez ePuap bez wychodzenia z domu. W ten uproszczony sposób można złożyć zarówno deklaracje jak i informacje podatkowe. Automatycznie dobrane stawki, wyliczone opłaty i wygenerowane załączniki to nie tylko wygoda, ale także oszczędność czasu. Spędź go tak, jak lubisz.
Komplet dokumentów do złożenia w Urzędzie
Możliwość złożenia dokumentów online
Możliwość pobrania edytowalnej wersji deklaracji
Podstawowym podatkiem dla właścicieli nieruchomości jest podatek od nieruchomości. Jeśli więc budujesz dom, kupujesz mieszkanie, garaż lub też działkę pamiętaj, że prawdopodobnie będzie obowiązywać Cię odprowadzanie tego podatku. Podatek od nieruchomości dotyczy budynków, mieszkań i lokali użytkowych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Musi go zapłacić właściciel, posiadacz samoistny oraz użytkownik wieczysty gruntów. Opłaca się go w czterech ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Chcesz poznać inne ważne terminy dla podatku od nieruchomości, które mogą dotyczyć Twojego przedmiotu opodatkowania? Znajdziesz je w naszym poradniku.
Kolejnym obowiązkiem właściciela domu jest złożenie w gminie deklaracji dotyczącej odpadów komunalnych. Jest to tak zwana deklaracja śmieciowa. Odpady komunalne są to śmieci, które powstają w gospodarstwach domowych za wyłączeniem odpadów niebezpiecznych. Choć utrzymanie czystości i porządku względem śmieci jest obowiązkiem miasta lub gminy, to właściciel nieruchomości powinien zadbać o terminowe złożenie deklaracji śmieciowej i uiszczenie stosownej opłaty. Jej wysokość oraz sposób wyliczenia jest ustalana przez samorząd na terenie którego znajduje się nieruchomość na której powstają odpady. Opłata może być naliczana w zależności od liczby mieszkańców danej nieruchomości, powierzchni nieruchomości na terenie której są wytwarzane odpady, ilości zużytej wody w jej obrębie, ilości deklarowanych pojemników i częstotliwości odbioru odpadów komunalnych lub na podstawie innych informacji. W przypadku domków letniskowych opłatę uiszcza się raz w roku, przy wszystkich innych – raz w miesiącu.