Podatek od nieruchomości dla osób prawnych (DN-1)
Zgłoszenie powstania obowiązku podatku od nieruchomości, korekty deklaracji na nieruchomości lub wygaśnięcia obowiązku podatkowego
Jesteś osobą fizyczną?
Większość osób fizycznych posiadających nieruchomości składa informację IN-1. Wyjątkiem są osoby fizyczne posiadające nieruchomość we współwłasności (lub współposiadaniu) z osobami prawnymi (np. spółką z o.o.). Jeśli Twoja sytuacja nie stanowi wyjątku wypełnij IN-1 online.
Aby ustalić wysokość zobowiązania podatkowego, osoby prawne muszą złożyć deklarację DN-1. Dotyczy to przede wszystkim podatników prowadzących działalność gospodarczą, jednak w niektórych przypadkach obejmuje też osoby fizyczne.
Obowiązek złożenia wypełnionego druku DN-1 dotyczy osób fizycznych, jeśli nabyta nieruchomość stanowi współwłasność z osobą prawną. Na takim podatniku ciąży obowiązek podatkowy na zasadach osoby prawnej.
Właścicielom będącym osobami prawnymi deklaracja na podatek DN-1 wraz z odpowiednimi załącznikami służy do obliczenia podatku od nieruchomości na dany rok podatkowy. To ważne, ponieważ w przypadku osób prawnych, w tym jednostek organizacyjnych i spółek nieposiadających osobowości prawnej, naliczenie podatku od nieruchomości musi zostać wykonane samodzielnie.
W niektórych przypadkach oprócz DN-1 należy też wypełnić druki DR-1 lub DL-1 wraz z załącznikami. Dotyczy to sytuacji, gdy na podatniku ciąży jednocześnie obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości oraz w zakresie podatku rolnego lub podatku leśnego, dotyczący przedmiotów opodatkowania położonych na terenie tej samej gminy.
Druk DN-1 nie jest przeznaczony dla osób fizycznych tworzących wspólnotę mieszkaniową.
Wzór DN-1 określa rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzorów informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości.
Obowiązek podatkowy powstaje pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nabyto lub rozpoczęto użytkowanie nieruchomości. W przypadku nowych budynków obowiązek ten powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po tym, w którym ukończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie budowli, lub budynku przed jego ostatecznym wykończeniem.
Gdy wysokość opodatkowania zostanie obliczona, osobę prawną obowiązuje płatność w okresach miesięcznych w ratach proporcjonalnych - do 15. dnia każdego miesiąca. Proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego.
DN-1 deklarację na podatek od nieruchomości 2022 r. należało złożyć do 31 stycznia. Obowiązku tego należy bowiem dopełnić do końca stycznia danego roku. Jeśli nabycie nieruchomości nastąpiło w trakcie roku - w ciągu 14 dni od wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego.
Do deklaracji DN-1 w 2022 r. obowiązują dwa załączniki:
ZDN-1 - załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości - dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu.
ZDN-1 - załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości - dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania.
Służą one do wykazania danych pozwalających ustalić m.in. jaka powierzchnia użytkowa budynku podlega opodatkowaniu, czy istnieją okoliczności uzasadniające zwolnienie z obowiązku podatkowego itp.
Osoby prawne będące właścicielami, użytkownikami wieczystymi gruntów itp. deklarację DN-1 składają do organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania.
Tradycyjnie formularz można wydrukować, uzupełnić wymagane pola i osobiście zanieść do urzędu bądź wysłać pocztą. W tym celu warto skorzystać z deklaracji DN-1 - wzór wypełnienia
Deklarację DN-1 online można złożyć za pośrednictwem platformy ePUAP. Może to też zrobić pośrednik upoważniony m.in. do podpisywania deklaracji.
Deklarację na podatek od nieruchomości 2022 w sposób prosty i szybki złożysz za pomocą narzędzia Przyjazne Deklaracje. Elektroniczne złożenie dokumentu pozwala uniknąć długich kolejek w urzędzie, do tego jest wygodne i zdecydowanie szybsze niż w przypadku ręcznego wypełniania, nawet jeśli mamy dostęp do DN-1 interaktywnego.
Dzięki Przyjaznym Deklaracjom wypełniamy dokumenty przy użyciu prostego formularza, okrojonego ze zbędnych formalności. Z łatwością dołączymy obowiązkowe załączniki. Dużą zaletą Przyjaznych Deklaracji jest dostępność narzędzia przez całą dobę, 7 dni w tygodniu - dzięki temu druk DN-1 2022 można złożyć, siedząc wygodnie we własnym domu. Po zatwierdzeniu, wypełniona deklaracja dn-1 online w kilka minut trafi do właściwego urzędu.
W ten sposób osoba prawna nabywająca nieruchomość w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w prosty sposób obliczy podatek. Dzięki temu przedsiębiorca może opłacić należność w obowiązującym terminie płatności.
Instrukcja wypełniania:
Informacja DN-1 sporządzona za pomocą Przyjaznych Deklaracji jest gotowa do wysłania. Na jej podstawie urząd obliczy należny podatek.
W przypadku, gdy kwota podatku została wcześniej błędnie wyliczona, zwrotu można ubiegać się nawet do 5 lat wstecz.
Deklarację na podatek od nieruchomości 2022 DN-1 najłatwiej wypełnić za pomocą naszego edytora Przyjazne Deklaracje.
Tradycyjnie formularz DN-1 można wypełnić ręcznie, uzupełniając wymagane pola. Należy przy tym pamiętać, by zrobić to czytelnie - dużymi, drukowanymi literami, za pomocą długopisu z czarnym bądź niebieskim tuszem. W formie elektronicznej warto wykorzystać DN-1 druk interaktywny lub przynajmniej plik edytowalny.
Do DN-1 do wypełnienia mamy też dwa załączniki, stanowiące jego integralną część:
ZDN-1 - dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu,
ZDN-2 - dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania.
Deklarację na podatek DN-1 składają osoby prawne, także te będące spółkami nieposiadającymi osobowości prawnej oraz jednostki organizacyjne. Obowiązek złożenia deklaracji mają również osoby fizyczne, jeśli ich nieruchomość stanowi współwłasność z osobą prawną.
Nabycie nieruchomości rodzi obowiązek podatkowy, a ten z kolei wymaga złożenia formularza DN-1 przez:
Obowiązuje zwolnienie z podatku, jeśli posiadaczami nieruchomości są emeryci, inwalidzi I lub II grupy, osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub niezdolne do pracy.
Na stronie ministerstwa finansów znajdziemy formularze DN-1 na 2022 r. - edytowalne i do wydruku. Druki interaktywne są łatwiejsze do wypełnienia, ponieważ wskazują pola konieczne do uzupełnienia oraz mogą dokonywać automatycznych przeliczeń. Jednak złożenie wypełnionej deklaracji DN-1 online i tak wymaga użycia np. platformy ePUAP.
Alternatywą dla tradycyjnych druków edytowalnych są Przyjazne Deklaracje - narzędzie krok po kroku prowadzące użytkownika przez wypełnienie deklaracji online. Gotowy DN-1 można od razu wysłać drogą elektroniczną do właściwego urzędu.
Nie. W przypadku korzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, należy złożyć DN-1 do wypełnienia wraz z załącznikiem ZDN-2, w którym wykazuje się dane o gruntach i nieruchomościach zwolnionych z opodatkowania.
Druk DN-1 należy złożyć do 31 stycznia danego roku. W przypadku, gdy nabyto nieruchomość lub wybudowano budowlę w trakcie roku - w ciągu 14 dni od wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego.
Druk DN-1 musi zostać podpisany przez podatnika lub osobę, która ją reprezentuje. Przy czym złożenie podpisu przez osobę reprezentującą zwalnia podatnika z tego obowiązku.
Podpis na formularzu DN-1 składa przykładowo prezes jednoosobowo reprezentujący spółkę lub członkowie zarządu łącznie reprezentujący spółkę. Upoważnionym do tego jest również pełnomocnik, któremu udzielono pełnomocnictwa do podpisania deklaracji.
Druk DN-1 - wzór - określa ministerstwo finansów drogą rozporządzenia. Aktualny wzór formularza znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie wzorów informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości (Dz. U. z 2019 r. poz. 1104).
Osoby fizyczne, które nabyły nieruchomości, co do zasady składają w urzędzie informację IN-1. Deklaracja na podatek DN-1 przeznaczona jest dla osób prawnych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoba fizyczna nabywa nieruchomość jako współwłasność z osobą prawną - wtedy składa druk DN-1 na zasadach obowiązujących osoby prawne.
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w sprawach urzędowych posługują się Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP). Osoby fizyczne, które takiej działalności nie prowadzą, podają na formularzu DN-1 numer PESEL (o ile został nadany).
Tak, załączniki ZDN-1 i ZDN-2 stanowią integralną część deklaracji DN-1
Należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach - liczoną od jej wewnętrznych stron. W tym także garaże, piwnice, sutereny, poddasza użytkowe itp. Z wyłączeniem klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. W przypadku pomieszczeń ze skosami zaliczamy 50% części pomieszczenia (dot. tych o wysokości w świetle od 1,4 m do 2,2 m). Pomieszczeń o wysokości niższej niż 1,4 metra nie zaliczamy do powierzchni użytkowej.