ABC podatków

Przygotowaliśmy najbardziej przydatne informacje na temat podatków. Podpowiadamy w tej sekcji m.in. o tym, kto podlega obowiązkowi podatkowemu, a kto może zostać z niego zwolniony. Zapraszamy!

Najnowsze wpisy:

Podatek od nieruchomości - od kiedy należy go płacić

Podatek od nieruchomości jest jednym z najważniejszych podatków lokalnych. Sprawdź, jakie stawki obowiązują, jakich formalności dopełnić przy zakupie działki, budynku czy mieszkania, a także od którego momentu i w jakich terminach opłacić podatek!

Co warto wiedzieć o podatkach i terminach ich rozliczenia?

Obowiązujący system podatkowy dzieli daniny m.in. na podatki pośrednie i bezpośrednie. Poznaj najważniejsze informacje o polskich podatkach! Sprawdź między innymi, w jakim terminie zapłacić podatek od nieruchomości, środków transportu, podatek rolny i leśny, a także opłatę śmieciową.

Deklaracja śmieciowa - niezbędne informacje

Posiadasz nieruchomość, w której powstają śmieci? Pamiętaj o złożeniu deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi! Dowiedz się więcej o deklaracji śmieciowej. Jak ją złożyć, by było najwygodniej? W jakim terminie zapłacić i czy można zmniejszyć wysokość opłaty?

Co warto wiedzieć o podatku rolnym?

Jesteś właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem działek sklasyfikowanych jako użytki rolne? Pamiętaj o formalnościach! Sprawdź, kto płaci podatek rolny, co jest przedmiotem opodatkowania oraz jakie zwolnienia i ulgi obowiązują w podatku rolnym.

Jak zapłacić zaległy podatek od nieruchomości?

Spóźnienie z zapłatą podatku od nieruchomości niesie ze sobą konsekwencje - przede wszystkim odsetki karne za zwłokę. Sprawdź, w jaki sposób szybko uregulować zobowiązanie podatkowe i czy możliwe jest odroczenie terminu płatności podatku.

Podatek od zasiedzenia nieruchomości - czym jest?

Uregulowanie prawa własności nieruchomości będącej w posiadaniu osoby fizycznej wymaga wystąpienia na drogę sądową. Znajdują wtedy zastosowanie przepisy o zasiedzeniu. Sprawdź, kto musi zapłacić podatek od zasiedzenia i jak go wyliczyć.

Podatek katastralny od nieruchomości - czym jest i czy obowiązuje?

Zakup domu, mieszkania czy działki wiąże się z ogromnym kosztem. Nowy właściciel musi też uwzględnić podatek od nieruchomości. Od wielu lat pojawiają się głosy, że w najbliższym czasie zastąpi go podatek katastralny. Czym jest ten rodzaj daniny i czy zostanie wprowadzony podatek katastralny w Polsce?

Stawki podatku od nieruchomości w 2023 roku

Każdego roku zmieniają się maksymalne stawki podatku od nieruchomości, jednak to gminy odpowiadają za określenie ich ostatecznej wysokości. Sprawdź, jaki podatek zapłacisz w 2023 roku, poznaj stawki maksymalne i obowiązujące terminy.

Podatek od wynajmu mieszkania – co musisz wiedzieć?

Wynajem mieszkania to sposób na inwestycję, która może w krótkim czasie się zwrócić. W ten sposób chętnie zarabiają zarówno osoby prywatne, jak i prowadzące działalność gospodarczą. Sprawdź, co się zmieniło i jak uzyskać najniższy podatek!

Zmiana właściciela nieruchomości a podatek od nieruchomości

Zmiana właściciela nieruchomości skutkuje zmianą jej sytuacji prawnej. Zarówno od nabywcy, jak i od sprzedającego wymaga dopełnienia ważnych formalności. O czym należy pamiętać w takiej sytuacji? Jakie dokumenty złożyć i jakie terminy płatności podatku obowiązują? Podpowiadamy!

Podatki od nieruchomości - co należy o nich wiedzieć

Budujesz dom, kupujesz mieszkanie, garaż lub działkę? Musisz zapłacić za nie podatek od nieruchomości. Sprawdź, jak dopełnić formalności w tym zakresie, z czym wiąże się prowadzenie działalności gospodarczej w danym budynku czy lokalu, a także w jakich terminach zapłacić należny podatek.

Podatek od działki budowlanej, rekreacyjnej lub inwestycyjnej

Jaki podatek zapłacisz za grunt w 2024? Jesteś właścicielem, posiadaczem lub użytkownikiem wieczystym gruntu? Planujesz zakup działki budowlanej lub inwestycyjnej? Sprawdź, jakie rodzaje gruntu podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości i przekonaj się, ile zapłacisz w 2024 roku.

Masz nieruchomość? Sprawdź, jakie zwolnienia Ci przysługują

Podatek od nieruchomości są zobowiązani płacić właściciele gruntów, budynków lub ich części oraz budowli. Przepisy przewidują jednak szereg zwolnień z podatku od nieruchomości. Ponadto różne czynniki mogą wpłynąć na obniżenie kosztów. Sprawdź, jak zmniejszyć podatek od nieruchomości.

Podatek od nieruchomości - jakie kary za niezgłoszenie?

Niezłożenie odpowiednich dokumentów przy nabyciu nieruchomości wiąże się z konsekwencjami. To dotkliwe sankcje finansowe. Z kolei przekroczony termin płatności podatku niesie ze sobą narastające odsetki. Sprawdź, co mogą zrobić podatnicy podatku, by uniknąć kary grzywny lub zmniejszyć jej wymiar.

Podatek od garażu – ile wynosi i kogo obowiązuje

Planujesz kupno lub budowę garażu bądź chcesz, by stanowił on część budynku mieszkalnego? Pamiętaj, że podobnie jak inne nieruchomości, garaż podlega opodatkowaniu. Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić i ile zapłacisz za garaż wolnostojący, blaszany lub będący częścią budynku.

Podatek PCC od zakupu mieszkania – kto i kiedy musi zapłacić?

Podatek PCC od nieruchomości to dodatkowy koszt przy zakupie mieszkania - może uszczuplić budżet nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Podatek od zakupu mieszkania nie zawsze jednak jest podatkiem PCC. W jakich przypadkach należy zapłacić VAT i jak jest on naliczany? Sprawdź aktualne przepisy.

Czynny żal podatek od nieruchomości - wzór z omówieniem

Zapłata podatku od nieruchomości jest podstawowym obowiązkiem właściciela mieszkania, domu czy gruntu. W życiu zdarzają się jednak różne sytuacje. Co zrobić, gdy z jakichś przyczyn nie uregulujemy swoich należności? Z pomocą przychodzi instytucja czynnego żalu. Jak z niej skorzystać?

Hala namiotowa podatek od nieruchomości

Przedsiębiorstwa działające w różnych branżach często wykorzystują hale namiotowe jako alternatywę dla magazynów, budynków służących za hale targowe czy sale eventowe. Jak przepisy dotyczące podatku od nieruchomości traktują takie obiekty? Sprawdź, czy podlegają one opodatkowaniu!

Użytkowanie wieczyste a podatek od nieruchomości

Podpisanie umowy o użytkowanie wieczyste daje podatnikowi pełne prawo do korzystania z gruntu. Wiąże się jednak z koniecznością uiszczenia pewnych należności. Sprawdź, jakie opłaty musi wnieść użytkownik wieczysty, ile wynosi podatek i poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Nieruchomość w spadku - jaki podatek i kolejne kroki?

Otrzymanie nieruchomości w spadku wiąże się z pewnymi obowiązkami, m.in. uregulowaniem jej stanu prawnego, uzyskaniem aktu poświadczenia dziedziczenia czy dokonaniem zmiany w księdze wieczystej. Trzeba też zapłacić podatek od spadków i darowizn. Sprawdź, jak kwestie te regulują aktualne przepisy.

Stawki podatku od nieruchomości w 2022 roku

Zarówno osoby fizyczne, jak i spółki oraz jednostki organizacyjne zapłacą wyższy podatek od nieruchomości w 2022 r. Comiesięczne opłaty wzrosły, ponieważ zwiększyły się maksymalne stawki podatku, które co roku określa minister finansów. Sprawdź, jaki podatek od nieruchomości zapłacisz w 2022 r.

Zwolnienie z podatku rolnego – wszystko, co musisz wiedzieć

Wszyscy podatnicy, którzy posiadają użytki rolne, są zobowiązani do składania deklaracji podatkowych i opłacania podatku rolnego. Istnieją jednak pewne okoliczności, które powodują, że podatnik może skorzystać z ulgi lub zwolnienia z podatku. Jakie rodzaje zwolnień istnieją i jakie warunki trzeba spełnić, żeby nie płacić składek?

Opłata za śmieci w niezamieszkanym budynku – sprawdź, co musisz wiedzieć

Odpady komunalne to takie, które powstają w gospodarstwach domowych, czyli są związane bezpośrednio z nieprzemysłową działalnością człowieka. Jak to więc możliwe, że takie odpady mogą powstawać w miejscu, które nie jest zamieszkiwane? I dlaczego oraz ile trzeba płacić za odbiór śmieci? Sprawdź, co musisz wiedzieć o opłacie śmieciowej w budynkach niezamieszanych i jak zmienią się przepisy od stycznia 2022 roku?

Jak zmienić liczbę osób w deklaracji śmieciowej?

Jednym ze sposobów obliczania wysokości tzw. opłat śmieciowych jest wykorzystywanie jako podstawy obliczeń liczby osób mieszkających na terenie nieruchomości. Gdy zmienia się liczba lokatorów, wzrasta lub maleje miesięczna opłata. Każdorazowo należy zgłosić zmianę do Urzędu. Sprawdź, kiedy musisz wypełnić korektę deklaracji śmieciowej, a kiedy złożyć nową, zmienioną deklarację oraz jak dokonać formalności.

Kto jest zwolniony z opłaty śmieciowej?

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wywołują często spore emocje – zarówno w kontekście rosnących stawek, jak i sposobu naliczania opłat (np. od ilości zużytej wody w danym lokalu). Warto jednak pamiętać, że Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach przewiduje zwolnienia od opłat śmieciowych dla mieszkańców spełniających określone kryteria, a także, że metody ustalania zarówno zwolnień, jak i opłat, wybierają Rady Gmin. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Zmiany w podatku od nieruchomości 2022

Od stycznia 2022 maksymalne stawki podatku od nieruchomości wzrosły nawet o 4,71 procent względem ubiegłego roku. Podwyżki są odczuwalne nie tylko dla właścicieli domów i mieszkań, ale też przedsiębiorców i właścicieli gruntów. Jakich nieruchomości dotyczą zmiany i ile więcej możemy zapłacić w praktyce? Sprawdźmy.

Zmiany w podatku od środków transportowych 2022

Wysokość stawek podatku od środków transportowych ustalają gminy. Stawki te nie mogą jednak przekroczyć ustalonych, maksymalnych kwot (ani być niższe od stawek minimalnych), obliczanych co roku na kolejny rok podatkowy. Sprawdź, ile możesz zapłacić w 2022 roku.

Zmiany w podatku rolnym 2022

Podatnicy podatku rolnego, czyli właściciele gruntów sklasyfikowanych w ewidencji budynków i gruntów jako użytki rolne, zapłacą wyższy podatek w 2022 roku. Przyczyną jest wzrost cen skupu użyta obliczonych w 2021 roku. Sprawdź, o ile wzrastają stawki podatku rolnego i czy możesz skorzystać z ulg podatkowych.

Zmiany w podatku leśnym 2022

Właściciele i użytkownicy lasów (z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna) podlegają opodatkowaniu podatkiem leśnym. W 2022 roku stawki podatku rosną. Wszystko przez wzrost średniej ceny sprzedaży drewna w ubiegłego roku. Sprawdź, ile zapłacisz w tym roku i czy możesz ubiegać się o zwolnienie z podatku.

Zwolnienie z podatku od środków transportu

Jesteś właścicielem pojazdów o masie od 3,5 tony i opłacasz podatek od środków transportowych? Sprawdź, czy możesz ubiegać się o zwolnienie z podatku, a także, kiedy możesz przestać płacić i jak kasacja czy złomowanie pojazdu mają się do obowiązku dokonywania opłat. Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Piwnica a podatek od nieruchomości

Gdy kupujesz mieszkanie, garaż lub działkę, albo stawiasz dom, prawdopodobnie Twoja nieruchomość będzie podlegać podatkowi od nieruchomości. A co z piwnicą? Czy za nią też musisz płacić podatek? Wiele zależy m.in. od wysokości pomieszczenia. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Sprzedaż miejsca postojowego a podatek od nieruchomości

Planujesz sprzedaż miejsca postojowego na zewnątrz budynku, w garażu podziemnym lub naziemnym? Sprawdź, jakie formalności będą się z tym wiązały! Ile wynosi podatek od sprzedaży miejsca postojowego? Kto zapłaci podatek od nieruchomości za garaż podziemny? Co w przypadku, gdy zdecydujesz się wynająć swoje miejsce parkingowe? Sprawdzamy!

Czy ciągnik siodłowy podlega opodatkowaniu?

Planujesz zakup ciągnika siodłowego? Jesteś jego właścicielem? A może otrzymujesz ciągnik na drodze darowizny? Sprawdź, czy obowiązują Cię m.in. podatek od środków transportu lub opłata skarbowa za ciągnik.

Opłata za wywóz śmieci i jak ją obniżyć w rodzinie wielodzietnej

Ostatnimi czasy opłata za wywóz śmieci gwałtownie wzrosła, co spotkało się z oburzeniem wielu grup społecznych. Czy jednak wszyscy są skazani na płacenie kroci za tę ważną usługę? Jak przepisy mają się do rodzin wielodzietnych, które już i tak są narażone na duże wydatki? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Maszyny rolnicze a podatek od środków transportu

Podatek od środków transportowych jest obowiązkowy dla każdego właściciela pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Z tego tekstu dowiesz się, wszystkiego, co istotne o samym podatku oraz jego powiązaniu z maszynami rolniczymi.

Właściciel czy dzierżawca – kto płaci podatek rolny?

Zgodnie z obowiązującym prawem, właściciel gruntów i budynków, które składają się na gospodarstwo rolne, zobowiązany jest do płacenia podatku rolnego. Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy grunt jest dzierżawiony? Kto płaci podatek rolny – właściciel czy dzierżawca? Sprawdźmy, co na ten temat mówią przepisy!

Nieużytki rolne a podatki

Podatek rolny jest jednym z podatków, który składa się na system podatkowy w rolnictwie. Sprawdź, czy i Ty musisz go opłacać, a także, co zrobić, by dopełnić formalności i jak prawidłowo wypełniać obowiązki podatkowe.

Jak zgłosić wyburzenie budynku – niezbędne informacje

Niemal każda nieruchomość – budynek, budowla, mieszkanie czy grunt – podlega w Polsce opodatkowaniu. Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy posiadany przez Ciebie budynek zostaje rozebrany? Kiedyś możesz zaprzestać płacenia podatku od wyburzonej nieruchomości? Na te i inne pytania odpowiemy już za chwilę!

Wakacje podatkowe - dla kogo odroczenie podatku

Właściciele nowo wybudowanych obiektów mają prawo do skorzystania z wakacji podatkowych czyli odroczenia podatku od nieruchomości. Co warto wiedzieć, kto może skorzystać, jakie terminy podatkowe obowiązują właścicieli nowych budynków lub budowli? Sprawdźmy!

Podatek od mieszkania 2021 – kogo dotyczy i ile wynosi?

Kupno mieszkania wiąże się z szeregiem formalności, m.in. obowiązkiem cyklicznego rozliczania podatku od nieruchomości. Sprawdź, ile będziesz zobowiązany zapłacić w 2021 roku i w jaki sposób możesz wypełnić deklaracje podatkowe IN-1 lub DN-1 przez Internet.

Jak złożyć informację IR-1 online?

Jesteś podatnikiem podatku rolnego i musisz składać informację IR-1 (potocznie zwaną deklaracją IR)? Sprawdź, jak zrobić to szybko, łatwo i bezbłędnie. Zapoznaj się z instrukcją wypełniania formularza online krok po kroku.

Jak złożyć informację IL-1 on-line?

Informację o lasach IL-1 muszą składać właściciele, użytkownicy wieczyści czy posiadacze samoistni gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako lasy. Wyjątkiem są lasy zajęte na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna.  Dokument IL-1 składają tylko osoby fizyczne. Sprawdź, jak wypełnić informację przez Internet, czy musisz samodzielnie obliczać wysokość podatku i jak rozliczyć się wygodnie dzięki Przyjaznym Deklaracjom.

Jak złożyć deklarację DL-1 on-line?

Czy złożenie deklaracji DL-1 dla podatku leśnego jest skomplikowane? Nie musi takie być! Sprawdź, jak szybko i bezpiecznie rozliczyć podatek leśny przez Internet oraz jak wypełnić deklarację DL-1 (dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych).

Jak złożyć informację IN-1 on-line?

Podatek od nieruchomości dla osób fizycznych płacą m.in. właściciele gruntów, budynków lub ich części oraz budowli. Od 2021 roku stawka należności poszybowała nieznacznie w górę, przez co może być bardziej odczuwalna w domowych budżetach. Sprawdź, czym jest podatek od nieruchomości i jak złożyć informację od osób fizycznych IN-1 online.

Jak złożyć deklarację DT-1 on-line?

Podatek od środków transportowych dotyczy każdego, kto posiada pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia takiego obowiązku, a za jego niedotrzymanie grożą poważne sankcje. Sprawdź, jak złożyć formularz DT-1 online i uniknąć kary za brak deklaracji.

Jak złożyć deklarację DN-1 on-line?

Formularz DN-1 pozwala osobom prawnym dopełnić formalności związanych ze zgłoszeniem gruntu lub lokalu do obowiązkowego opodatkowania. Niestety samodzielnie wypełnienie deklaracji, przysparza podatnikom wielu problemów. Korzystając z Przyjaznych Deklaracji, możesz złożyć dokument online, bez potrzeby wychodzenia z domu, a dodatkowo skorzystać z uproszczonego formularza.

Zmiany w podatku leśnym 2021

Stawki podatku leśnego w 2021 roku nieco wzrosły, ponieważ wzrosła także średnia cena skupu drewna z 3 kwartałów 2020 roku, która jest podstawą do obliczania składek. Sprawdź, co się zmieniło i jak rozliczyć się z podatku leśnego.

Zmiany podatkowe w Gdańsku w 2021 roku

Stawki podatku leśnego, rolnego, od nieruchomości i środków transportowych w Gdańsku uległy zmianie. Sprawdź, ile zapłacisz w tym roku, jeśli jesteś podatnikiem któregoś z tych podatków.

Zmiany podatkowe we Wrocławiu w 2021 roku

W 2021 roku uległy zmianom stawki podatku od nieruchomości, środków transportowych, podatku rolnego i leśnego. Sprawdź, ile teraz będziesz płacić, jeśli jesteś Wrocławskim podatnikiem któregoś z tych podatków.

Podatek od środków transportu – jak go wyliczyć?

Podatek od środków transportowych są zobowiązani płacić m.in. właściciele i posiadacze pojazdów o wadze przekraczającej 3,5 tony. Jeśli należysz do tej grupy (lub chcesz wejść w posiadanie samochodu ciężarowego, autobusu czy ciągnika), sprawdź, jak obliczyć podatek od środków transportowych.

Zmiany w podatku rolnym 2021

W 2021 roku stawki podatku rolnego nieznacznie wzrosną – przyczyną jest wzrost cen skupu żyta z 11 kwartałów poprzedzających ostatni kwartał 2020 roku. Sprawdź, ile zapłacisz w tym roku, z jakich ulg i zwolnień możesz skorzystać oraz jak obliczana jest wysokość podatku.

Zmiany w podatku od środków transportowych 2021

W 2021 zmienią się maksymalne i stawki podatku od środków transportowych. Górne granice kwotowe wzrosną o 3,9% w stosunku do kwot z 2020 roku. Minimalne natomiast nie ulegną zmianie. Sprawdź, jaki podatek zapłacisz w tym roku, co się zmieniło i jak obliczyć wysokość należnego podatku.

Wszystko, co musisz wiedzieć o podatku rolnym

Kupujesz gospodarstwo, grunt pod hodowlę zwierząt czy uprawę roślin – w każdym z tych wypadków do poniesionych kosztów musisz doliczyć też podatek rolny. Choć mowa o gruntach, zasady obliczania i płacenia go są inne niż w przypadku terenów leśnych czy przeznaczonych pod zabudowę mieszkalną. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące opłacania podatku rolnego.

Podatek od środków transportowych 2020

Podatek od środków transportowych czyli deklaracja DT-1 - wszystkie informacje i aktualne stawki na rok 2020. U nas dowiesz się, kto i kiedy powinien opłacić podatek. Sprawdź na Przyjaznych Deklaracjach jak prosto jest policzyć deklarację DT-1 i złożyć ją on-line.

Kary za brak deklaracji DT-1

Nie wiesz, czy ten podatek dotyczy Ciebie i Twojej firmy? Przeoczyłeś termin i nie wiesz, co zrobić? Przeczytaj ten artykuł i zapomnij o przykrych konsekwencjach.