Plik Dek, czyli wersja robocza deklaracji lub informacji podatkowej

Czym jest plik Dek i dlaczego warto go mieć? Dowiedz się skąd wziąć plik Dek i w jakich sytuacjach staje się niezwykle przydany.

Plik Dek to inaczej wersja robocza, czyli wszystkie dane Twojej deklaracji lub informacji podatkowej, zapisane w formie pojedynczego pliku. Dek tworzony jest automatycznie podczas uzupełniania kalkulatora Przyjaznych Deklaracji. Plik Dek ułatwia i skraca składanie kolejnych deklaracji - dzięki niemu nie musisz ponownie uzupełniać tych samych danych.

Skąd wziąć plik Dek?

 • Jeśli w trakcie uzupełniania kalkulatora podano adres e-mail otrzymasz plik Dek na swoją skrzynkę po uzupełnieniu kalkulatora Przyjaznych Deklaracji.
 • Możesz też pobrać plik Dek na kilku etapach uzupełniania kalkulatora Przyjaznych Deklaracji np. po uzupełnieniu przedmiotów opodatkowania. Rekomendujemy jednak pobranie pliku na etapie zatwierdzania dokumentów – wtedy plik Dek będzie zawierać najwięcej danych.

Jak skorzystać z pliku Dek?

 • Plik pozwala wczytać dane z Twojej deklaracji lub informacji podatkowej. Wystarczy wybrać opcję “Wczytaj deklarację z pliku roboczego” w kalkulatorze Przyjaznych Deklaracji. Wczytywane są dane osobowe, adresowe oraz te, które dotyczą przedmiotu deklaracji.
 • Po wczytaniu pliku Dek przejdziesz przez wszystkie etapy kalkulatora. Pozwala to na poprawienie ewentualnych błędów, aktualizację oraz wyliczenie zobowiązania podatku lub opłaty zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Czy do otworzenia pliku Dek jest potrzebny specjalny program?

Nie. Plik Dek wczytujesz do kalkulatora Przyjaznych Deklaracji po wybraniu właściwego podatku.

Bezpieczeństwo pliku Dek

 • Dane w pliku Dek są zaszyfrowane, aby uniemożliwić dostęp do nich osobom niepowołanym.
 • Pliki nie są zapisywane na serwerze, są generowane i zapisywane na Twoim urządzeniu.
 • Odszyfrowanie następuje automatycznie w odpowiednim kalkulatorze, czyli nie potrzebujesz robić tego samodzielnie.

W jakich sytuacjach Dek jest przydatny?

Poniżej znajdziesz wybrane przykłady sytuacji, w których plik Dek jest przydatny.

 1. Deklaracje roczne

  Niektóre deklaracje podatkowe np. deklaracja DT-1 lub deklaracja opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinny być składane co roku. Wypełnij kalkulator podatkowy w 2023 roku i pobierz plik dek, aby w następnym roku wczytać plik do kalkulatora. W 2024 roku zaktualizuj tylko te dane, które tego wymagają – bez zbędnego podawania tych samych danych.

 2. Przygotowanie deklaracji w imieniu innej osoby

  Jeśli chcesz przygotować deklarację lub informację podatkową w imieniu innego podatnika możesz uzupełnić kalkulator, pobrać dek i przekazać plik dek właściwej osobie, by ta następnie mogła wczytać plik, szybko wygenerować i złożyć deklarację lub informację podatkową.

 3. Składanie korekty lub nowej deklaracji

  W imieniu firmy lub innej jednostki złożono deklarację podatkową na początku roku 2023 wykazując właściwe przedmioty opodatkowania, ale powstały w niej np. błędy lub po złożeniu deklaracji zaistniały inne zdarzenia (np. sprzedaż przedmiotu opodatkowania) wpływające na wysokość podatku. Jeśli posiadasz plik dek możesz go wczytać w kalkulatorze i zaktualizować podane wcześniej dane.

  Ważne!

  Urzędy mogą w różny sposób podchodzić do pojęć takich jak korekta deklaracji, czy też nowa deklaracja. Czytaj uważnie podpowiedzi przy wyborze celu złożenia deklaracji na stronach Kalkulatorów Przyjaznych Deklaracji.

 4. Przerwa w trakcie uzupełniania kalkulatora

  Możesz być w sytuacji, w której okazuje się, że brakuje Ci danych np. dotyczących konkretnego przedmiotu opodatkowania, potrzebujesz czasu na sprawdzenie lub zorganizowanie tych danych lub też z innych powodów chcesz przerwać pracę z kalkulatorem podatkowym. W tej sytuacji możesz pobrać plik Dek, przerwać pracę i następnie wrócić do kalkulatora w komfortowym dla Ciebie momencie. Kontynuuj pracę z kalkulatorem po kliknięciu opcji „Wczytaj deklarację z pliku roboczego”.

Najważniejsze ograniczenia pliku Dek

 1. Plik Dek jest stworzony do korzystania w ramach systemu Przyjaznych Deklaracji. To znaczy, że możesz korzystać z plików Dek:
  • po wybraniu w menu eUsługi na stronie Przyjaznych Deklaracji,
  • po przejściu do kalkulatora ze strony głównej Przyjaznych Deklaracji,
  • po wejściu na witrynę miasta - jeśli Twój Urząd powiadomił Cię o jej uruchomieniu.
 2. Ponadto plik Dek jest ściśle powiązany ze źródłową deklaracją, czyli nie można go wykorzystać do przygotowania innego rodzaju deklaracji. Przykładowo, nie można wykorzystać pliku Dek utworzonego dla deklaracji DT-1 do wczytania danych do kalkulatora IR-1.
 3. Pobrany i zapisany plik na Twoim urządzeniu zawiera tylko te dane i informacje, które zostały wprowadzone do kalkulatora przed pobraniem pliku Dek.

Kalkulatory podatków i opłat, w których możesz wykorzystać plik Dek

Podatek od środków transportowych

Kliknij aby przejść do kalkulatora

Podatek od nieruchomości

Kliknij aby przejść do kalkulatora

Podatek rolny

Kliknij aby przejść do kalkulatora

Podatek leśny

Kliknij aby przejść do kalkulatora

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Kliknij aby przejść do kalkulatora

Uzupełnij deklarację

w 5 minut