Jeżeli jesteś właścicielem samochodu ciężarowego, autobusu lub innego większego pojazdu, sprawdź, co warto wiedzieć i jak uprościć kwestie związane z podatkiem.
Deklaracja DT-1 przeznaczona jest dla właścicieli środków transportowych. Jeśli nim jesteś, Twoim obowiązkiem jest złożenie deklaracji i uiszczenie należnego podatku. Są jednak wyjątki i niektóre pojazdy mogą być zwolnione lub wstrzymane z uiszczania opłat.
Wyłączone z tego katalogu są przyczepy i naczepy wykorzystywane w działalności rolniczej.
Podstawę do wyliczenia wysokości opłaty stanowi liczba posiadanych środków transportowych oraz stawki określone w danej gminie. Stawki podatku uchwala rada gminy. Są one zależne od roku produkcji pojazdu, liczby miejsc lub wpływu na środowisko naturalne.
Podatek od środków transportowych powinni zapłacić:
Podatnicy są zobowiązani corocznie składać deklarację na dany rok podatkowy w terminie do dnia 15 lutego, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.
Dodatkowymi okolicznościami powodującymi konieczność złożenia deklaracji są:
Obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, lub z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono.
W przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.
Podatek od środków transportowych należy zapłacić po upływie miesiąca od zarejestrowania go na terenie Polski lub miesiąc po nabyciu pojazdu. Obowiązek podatkowy powstaje również wtedy, gdy po czasowym wycofaniu prawa do poruszania się pojazdem, ponownie jest dopuszczony do ruchu. Analogicznie obowiązek podatkowy wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym pojazd został wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub też upłynął czas, na jaki został powierzony danemu podmiotowi.
Stawki podatku ustala rada gminy na dany rok. Te stawki mogą różnić się w zależności od rocznika pojazdu, liczby miejsc do siedzenia oraz tego, jak dany pojazd wpływa na środowisko naturalne. Aby prawidłowo wypełnić deklarację, sprawdź aktualne stawki podatku od środków transportowych obowiązujące w twojej gminie.
Pojazdy, które mogą być zwolnione od podatku to:
Powstanie obowiązku podatkowego
Obowiązek podatkowy rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiąca, który następuje po tym, w którym środek transportowy został:
Wygaśnięcie obowiązku podatkowego
Obowiązek ten w przypadku podatku od środków transportowych wygasa w ostatnim dniu miesiąca, w którym pojazd został
Terminy złożenia deklaracji
14 dni od momentu powstania lub wygaśnięcia obowiązku podatkowego oraz do 15 lutego każdego kolejnego roku.
Raty płatności
Gdy obowiązek podatkowy powstał:
Po dniu 1 lutego, a przed dniem 1 września:
1 września i po 1 września:
W każdym kolejnym roku od powstania do momentu wygaśnięcia obowiązku podatkowego:
Wpłaty należy dokonać na indywidualny rachunek przypisany do współwłasności lub rachunek budżetu miasta bądź gminy, na terenie której znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika.
Ci, których przytłacza załatwianie formalności w urzędach lub Ci, którym brakuje na to czasu mają inne wyjście – skorzystanie z kalkulatora podatku od środków transportowych. Deklarację DT-1 można w prosty sposób wypełnić i złożyć online wraz z uzyskaniem sugestii na temat dobranych stawek. To rozwiązanie wygodne, pozwalające zaoszczędzić czas, a w przypadku posiadaczy wielu aut – zbierające wszystkie dane w jednym miejscu.