Jesteś właścicielem lasu lub Twój grunt jest oznaczony w ewidencji jako las? Obowiązuje Cię zatem podatek leśny zgodnie z ustawą o podatku leśnym. Sprawdź co warto o nim wiedzieć.
Deklarację dotyczącą podatku leśnego powinien otrzymać wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który odpowiada za teren, na którym znajduje się las. Stawki ustalane są w Urzędzie gminy. Jakie grunty kwalifikują się pod zwolnienie? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Lasy, czyli grunty leśne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy, z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna.
Formularz DL-1 służy do wykazania lasów podlegających opodatkowaniu bądź zwolnieniu z podatku leśnego. Jeżeli na podatniku ciąży obowiązek podatkowy w podatku leśnym oraz jednocześnie w zakresie podatku od nieruchomości lub podatku rolnego, dotyczący przedmiotów opodatkowania położonych na terenie tej samej gminy, to należy również wypełnić odpowiednio formularze: DN-1, DR-1 wraz z załącznikami.
Obowiązek płacenia podatku leśnego posiadają:
Osoby fizyczne składają informację o gruncie leśnym, na podstawie którego obliczany jest należny podatek. Osoby prawne, w tym spółki, instytucje czy organizacje mają obowiązek złożenia deklaracji i samodzielnie obliczają wysokość podatku. Przyjazne Deklaracje umożliwiają automatyczne zaciąganie stawek i generowanie wysokości opłat.
Formularz DL-1 należy składać z odpowiednimi załącznikami, które stanowią jego integralną część.
Załącznik ZDL-1 służy do wykazania lasów podlegających opodatkowaniu.
Załącznik ZDL-2 służy do wykazania lasów zwolnionych z opodatkowania.
Obowiązek płacenia podatku za las powstaje 1 miesiąc po uzyskaniu tytułu prawnego do lasu.
Powstanie obowiązku podatkowego
Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym:
Wygaśnięcie obowiązku podatkowego
Obowiązek podatkowy wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek, na przykład:
Terminy złożenia deklaracji
Dla osób fizycznych to 14 dni od daty powstania obowiązku.
Osoby prawne składają deklarację do 15 stycznia każdego roku podatkowego lub w terminie 14 dni od powstania obowiązku (tak jak osoby fizyczne).
Opłaty
Dla osób fizycznych w 4 ratach:
Osoby prawne opłacają podatek w ratach co miesiąc - do 15 dnia miesiąca.
Stawki podatkowe wyliczane są w dwojaki sposób – w zależności od tego czy las stanowi rezerwat przyrody lub park narodowy czy też nie. Jeśli nie, wówczas opłatę uiszcza się od 1 ha i wylicza się ją jako 0,220 m3 drewna według średniej jego ceny. W przypadku rezerwatu przyrody lub parku narodowego, właściciela obowiązuje 50% pierwszej stawki. Istnieje kilka przypadków, w których wystąpić mogą zwolnienia od podatku leśnego.
Aby zaoszczędzić czas, najlepiej złożyć deklarację przez Internet. Pomoże w tym kalkulator deklaracji, który pomoże skutecznie wypełnić formularz i dokonać wszelkich formalności. W ten sposób można także wysłać deklarację do Urzędu, a następnie opłacić stosowny podatek.
Podatek do 100 zł płacony jest jednorazowo w terminie pierwszej raty. Wyższe stawki płacone przez osoby fizyczne ustalone są na 4 raty – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Natomiast osoby prawne i jednostki organizacyjne płacą 15 dnia każdego miesiąca.