Podatek od nieruchomości dla osób fizycznych (IN-1) i osób prawnych (DN-1)
Co warto wiedzieć?
Garaż w świetle przepisów o podatku od nieruchomości
Zgodnie z obowiązującym prawem opodatkowaniu podlegają następujące typy nieruchomości:
- grunty (z wyłączeniem gruntów rolnych oraz terenów leśnych, są one opodatkowane odpowiednio podatkiem rolnym i leśnym);
- budynki (oraz ich części) – obiekty, które są stale połączone z gruntem, posiadają fundamenty oraz dach i są wydzielone z przestrzeni poprzez odpowiednie konstrukcje budowlane;
- budowle – obiekty, które nie spełniają definicji budynku (np. nie są trwale związane z gruntem) lub urządzenia budowlane, które umożliwiają prawidłowe użytkowanie budynku lub innego obiektu budowlanego (np. most, tunel).
Garaż, ze względu na położenie oraz sposób wykonania, może zaliczać się zarówno do budynków, jak i budowli:
- Garaż, który stanowi część budynku mieszkalnego (np. domu wolnostojącego lub domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej), podlega opodatkowaniu na tych samych zasadach, co reszta budynku.
- Garaż, który stanowi odrębny obiekt, wpisujący się w kryteria budowlane dla budynków, będzie podlegał opodatkowaniu jako budynki pozostałe.
- Garaż, który nie posiada fundamentów i nie jest stale związany z gruntem (np. garaż blaszany), podlega opodatkowaniu jako budowla lub może być zwolniony z opodatkowania, jako element architektury ogrodowej.
Nie wiesz, do której kategorii zalicza się Twój garaż? Do ustalenia podstawy opodatkowania niezbędne będą Ci dane, które zawarte są w ewidencji gruntów i budynków. Jeżeli dokumentacja tego typu nie była prowadzona, informacji o typie obiektu, jakim jest garaż, powinieneś szukać w dokumentacji budowlanej (np. projekt budowlany, pozwolenie na budowę).
Podatek od nieruchomości?
Przygotuj swoją informację IN-1 lub deklarację DN-1 w kilka minut.
Ile wynosi podatek od garażu 2021 – wolnostojący, blaszany, firmowy
Maksymalny podatek od garażu, który służy celom prywatnym, wynosi w tym roku:
- Dla garażu stanowiącego część budynku mieszkalnego – 0,85 zł/m2. Powierzchnię garażu należy doliczyć do powierzchni pozostałej części budynku i opłacić podatek za całą nieruchomość.
- Dla garażu wolnostojącego, stanowiącego budynek w świetle prawa budowlanego – 8,37 zł/m2.
- Garaż, który nie jest związany z gruntem (np. blaszany) i ma powierzchnię mniejszą niż 35 m2, nie podlega obowiązkowi podatkowemu, jako element architektury ogrodowej.
Podatek od garażu, który wykorzystywany jest w ramach działalności gospodarczej, wynosi aktualnie:
- Dla garażu będącego częścią budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza oraz garażu wolnostojącego, który jest budynkiem – 24,84 zł/m2.
- Dla garażu, który wykorzystywany jest do celów działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,62 zł/m2.
- Dla garażu, który wykorzystywany jest do celów działalności gospodarczej, związanej ze świadczeniami zdrowotnymi – 5,06 zł/m2.
- Dla garażu, który mieści się w definicji budowli – 2% wartości obiektu.
UWAGA!
W powyższym zestawieniu wskazane są maksymalne stawki, jakie w 2021 obwieścił Minister Finansów. O ostatecznym kwotach podatku decyduje gmina właściwa dla miejsca, w którym znajduje się garaż – mogą być one niższe lub równe wskazanym stawkom maksymalnym.
Podatek od nieruchomości dla osób fizycznych (IN-1) i osób prawnych (DN-1)
Kto płaci za nieruchomość? Kiedy nie płacimy podatku za garaż?
Obowiązkowi podatkowemu podlegają właściciele nieruchomości oraz osoby, które posiadają prawo użytkowania, wynikające z posiadania samoistnego, posiadania zależnego (dzierżawy) lub użytkowania wieczystego.
Z podatku od garażu możesz być zwolniony, jeżeli:
- Garaż, który nie służy do wykonywania działalności gospodarczej, nie jest stale związany z gruntem i może zostać zaliczony do elementów tzw. małej architektury ogrodowej (poniżej 35 m2).
- Garaż wykorzystywany jest do działalności leśnej, rybackiej lub rolnej.
- Garaż wykorzystywany jest do jednego ze szczególnych typów działalności – edukacji i rozwoju dzieci, żłobków i klubów dziecięcych, organizacji non-profit, ośrodków badawczych, zakładów pracy chronionej.
Podatek od nieruchomości?
Przygotuj swoją informację IN-1 lub deklarację DN-1 w kilka minut.
Kiedy i jak rozliczyć podatek od garażu 2021
Aby rozliczyć podatek za garaż, powinieneś wypełnić informację IN-1 (dla osób fizycznych) lub DN-1 (dla osób prawnych). Jak zrobić to najłatwiej? Oczywiście wypełniając deklarację online! Wystarczy, że skorzystasz z naszego systemu, przygotujesz odpowiednie dokumenty, a następnie dostarczysz wszystko do wybranego urzędu.
Podatek od nieruchomości może być opłacany:
- Jednorazowo – jeżeli jesteś osobą fizyczną, a kwota należnego podatku nie przekracza 100 zł.
- W czterech ratach (do 15 marca, 15 maja, 15 września, 15 listopada) – jeżeli jesteś osobą fizyczną, a podatek wynosi więcej niż 100 zł.
- W dwunastu ratach (do 15 każdego miesiąca) – jeżeli jesteś osobą prawną.
Obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia kolejnego roku po zakończeniu budowy (jeżeli budujesz garaż) lub 1 dnia miesiąca, następującego po kupnie garażu. W przypadku, gdy zostajesz właścicielem garażu w trakcie roku podatkowego, wysokość należnego podatku zostanie proporcjonalnie pomniejszona.