Czy mój pojazd jest objęty podatkiem od środków transportu?
Zastanawiasz się, czy Twój pojazd powinien być opodatkowany podatkiem od środków transportu? Podatek musisz zapłacić wówczas, gdy posiadasz samochód ciężarowy o masie 3,5 tony lub wyższej albo też ciągnik siodłowy lub balastowy. Oprócz tego podatkiem są objęte przyczepy, naczepy oraz autobusy.
Podatkiem od środków transportu nie są objęte natomiast samochody osobowe, motorowery, tak zwane samochody „z kratką” oraz pojazdy zabytkowe. Nie zapłacisz podatku posiadając też prom, jacht lub łódź silnikową.
Jak jest naliczany podatek od środków transportowych?
W przypadku tego podatku słowo-klucz to skrót dmc. Co on oznacza? To dopuszczalna masa całkowita, czyli wartość decydująca o wysokości stawki podatku od środków transportowych. Dopuszczalna masa całkowita to suma masy danego pojazdu oraz jego dopuszczalnej ładowności.
- W skład masy wchodzi wyposażenie pojazdu oraz oleje, ciecze i smary określone w ilościach nominalnych
- Ładowność pojazdu to z kolei maksymalna masa ładunku oraz osób, które mogą być transportowane po drodze.
Dopuszczalna masa całkowita to wartość, która powinna być oznaczona w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu lub w wyciągu ze świadectwa homologacji. Dla przykładu: w przypadku ciągnika siodłowego posiadającego naczepę i przyczepę, wskaźnik dmc będzie obliczany poprzez dodanie masy własnej ciągnika, dmc naczepy oraz dmc przyczepy.
Kto płaci podatek?
Deklarację na podatek od środków transportowych wypełniają zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Zobowiązani są do tego:
- właściciele środków transportowych,
- jednostki bez osobowości prawnej, na które zarejestrowany jest środek transportowy,
- posiadacze pojazdów zarejestrowanych na terytorium Polski jako powierzone przez obcokrajowca podmiotowi polskiemu.
Obowiązek podatkowy powstaje w pierwszym dniu miesiąca, który następuje po tym, w którym środek transportu został nabyty, ponownie dopuszczony do ruchu po okresie tymczasowego wycofania go z ruchu lub zarejestrowany w Polsce. Tym samym ten obowiązek wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym pojazd został wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub upłynął czas powierzenia go danemu podmiotowi.
Stawki podatku od środków transportowych
Wysokość stawki podatku od środków transportowych może mieścić się w granicach, które wynikają z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Różnica między podatkami w różnych regionach może sięgać nawet 300%.
Podstawę do wyliczenia wysokości opłaty stanowi liczba posiadanych środków transportowych oraz stawki określone w danej gminie. Stawki podatku uchwala rada gminy. Są one zależne od roku produkcji pojazdu, liczby miejsc lub wpływu na środowisko naturalne.
Niektóre gminy w Polsce zdają sobie sprawę z tego, że proponowanie niższych podatków jest formą inwestycji. Obniżanie lokalnych podatków od środków transportu, a następnie utrzymywanie możliwie niskich stawek może zachęcić inwestorów do prowadzenia działalności na ich obszarze. Nie bez powodu – przedsiębiorcy mogą w ten sposób oszczędzić od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych rocznie. Taka gmina przyciąga zarówno firmy transportowe, jak i leasingowe.
Prościej dzięki kalkulatorowi podatku
Kalkulator podatkowy pozwoli uprościć procedury i zaoszczędzić czas, który zamiast w kolejce do Urzędu można spędzić w przyjemniejszy sposób. Deklarację DT-1 niezbędną przy podatku od środków transportowych można wypełnić w prosty i przyjemny sposób przy własnym komputerze. W ten sposób nie tylko wypełnisz deklarację, ale wyślesz ją do Urzędu i opłacisz stosowny podatek.. Zaoszczędzić czas i energię, a posiadając wiele aut będziesz mieć zebrane wszystkie dane w jednym miejscu.