ABC podatków

Przygotowaliśmy najbardziej przydatne informacje na temat podatków. Podpowiadamy w tej sekcji m.in. o tym, kto podlega obowiązkowi podatkowemu, a kto może zostać z niego zwolniony. Zapraszamy!

Najnowsze wpisy:

Podatek od garażu – ile wynosi i kogo obowiązuje

Planujesz kupno lub budowę garażu bądź chcesz, by stanowił on część budynku mieszkalnego? Pamiętaj, że podobnie jak inne nieruchomości, garaż podlega opodatkowaniu. Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić i ile zapłacisz za garaż wolnostojący, blaszany lub będący częścią budynku.

Podatek PCC od zakupu mieszkania – kto i kiedy musi zapłacić?

Podatek PCC od nieruchomości to dodatkowy koszt przy zakupie mieszkania - może uszczuplić budżet nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Podatek od zakupu mieszkania nie zawsze jednak jest podatkiem PCC. W jakich przypadkach należy zapłacić VAT i jak jest on naliczany? Sprawdź aktualne przepisy.

Czynny żal podatek od nieruchomości - wzór z omówieniem

Zapłata podatku od nieruchomości jest podstawowym obowiązkiem właściciela mieszkania, domu czy gruntu. W życiu zdarzają się jednak różne sytuacje. Co zrobić, gdy z jakichś przyczyn nie uregulujemy swoich należności? Z pomocą przychodzi instytucja czynnego żalu. Jak z niej skorzystać?

Hala namiotowa podatek od nieruchomości

Przedsiębiorstwa działające w różnych branżach często wykorzystują hale namiotowe jako alternatywę dla magazynów, budynków służących za hale targowe czy sale eventowe. Jak przepisy dotyczące podatku od nieruchomości traktują takie obiekty? Sprawdź, czy podlegają one opodatkowaniu!

Użytkowanie wieczyste a podatek od nieruchomości

Podpisanie umowy o użytkowanie wieczyste daje podatnikowi pełne prawo do korzystania z gruntu. Wiąże się jednak z koniecznością uiszczenia pewnych należności. Sprawdź, jakie opłaty musi wnieść użytkownik wieczysty, ile wynosi podatek i poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Nieruchomość w spadku - jaki podatek i kolejne kroki?

Otrzymanie nieruchomości w spadku wiąże się z pewnymi obowiązkami, m.in. uregulowaniem jej stanu prawnego, uzyskaniem aktu poświadczenia dziedziczenia czy dokonaniem zmiany w księdze wieczystej. Trzeba też zapłacić podatek od spadków i darowizn. Sprawdź, jak kwestie te regulują aktualne przepisy.

Stawki podatku od nieruchomości w 2022 roku

Zarówno osoby fizyczne, jak i spółki oraz jednostki organizacyjne zapłacą wyższy podatek od nieruchomości w 2022 r. Comiesięczne opłaty wzrosły, ponieważ zwiększyły się maksymalne stawki podatku, które co roku określa minister finansów. Sprawdź, jaki podatek od nieruchomości zapłacisz w 2022 r.