ABC podatków

Przygotowaliśmy najbardziej przydatne informacje na temat podatków. Podpowiadamy w tej sekcji m.in. o tym, kto podlega obowiązkowi podatkowemu, a kto może zostać z niego zwolniony. Zapraszamy!

Najnowsze wpisy:

Zwolnienie z podatku rolnego – wszystko, co musisz wiedzieć

Wszyscy podatnicy, którzy posiadają użytki rolne, są zobowiązani do składania deklaracji podatkowych i opłacania podatku rolnego. Istnieją jednak pewne okoliczności, które powodują, że podatnik może skorzystać z ulgi lub zwolnienia z podatku. Jakie rodzaje zwolnień istnieją i jakie warunki trzeba spełnić, żeby nie płacić składek?

Opłata za śmieci w niezamieszkanym budynku – sprawdź, co musisz wiedzieć

Odpady komunalne to takie, które powstają w gospodarstwach domowych, czyli są związane bezpośrednio z nieprzemysłową działalnością człowieka. Jak to więc możliwe, że takie odpady mogą powstawać w miejscu, które nie jest zamieszkiwane? I dlaczego oraz ile trzeba płacić za odbiór śmieci? Sprawdź, co musisz wiedzieć o opłacie śmieciowej w budynkach niezamieszanych i jak zmienią się przepisy od stycznia 2022 roku?

Jak zmienić liczbę osób w deklaracji śmieciowej?

Jednym ze sposobów obliczania wysokości tzw. opłat śmieciowych jest wykorzystywanie jako podstawy obliczeń liczby osób mieszkających na terenie nieruchomości. Gdy zmienia się liczba lokatorów, wzrasta lub maleje miesięczna opłata. Każdorazowo należy zgłosić zmianę do Urzędu. Sprawdź, kiedy musisz wypełnić korektę deklaracji śmieciowej, a kiedy złożyć nową, zmienioną deklarację oraz jak dokonać formalności.

Kto jest zwolniony z opłaty śmieciowej?

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wywołują często spore emocje – zarówno w kontekście rosnących stawek, jak i sposobu naliczania opłat (np. od ilości zużytej wody w danym lokalu). Warto jednak pamiętać, że Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach przewiduje zwolnienia od opłat śmieciowych dla mieszkańców spełniających określone kryteria, a także, że metody ustalania zarówno zwolnień, jak i opłat, wybierają Rady Gmin. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Zmiany w podatku od nieruchomości 2022

Od stycznia 2022 maksymalne stawki podatku od nieruchomości wzrosły nawet o 4,71 procent względem ubiegłego roku. Podwyżki są odczuwalne nie tylko dla właścicieli domów i mieszkań, ale też przedsiębiorców i właścicieli gruntów. Jakich nieruchomości dotyczą zmiany i ile więcej możemy zapłacić w praktyce? Sprawdźmy.

Zmiany w podatku od środków transportowych 2022

Wysokość stawek podatku od środków transportowych ustalają gminy. Stawki te nie mogą jednak przekroczyć ustalonych, maksymalnych kwot (ani być niższe od stawek minimalnych), obliczanych co roku na kolejny rok podatkowy. Sprawdź, ile możesz zapłacić w 2022 roku.

Zmiany w podatku rolnym 2022

Podatnicy podatku rolnego, czyli właściciele gruntów sklasyfikowanych w ewidencji budynków i gruntów jako użytki rolne, zapłacą wyższy podatek w 2022 roku. Przyczyną jest wzrost cen skupu użyta obliczonych w 2021 roku. Sprawdź, o ile wzrastają stawki podatku rolnego i czy możesz skorzystać z ulg podatkowych.

Zmiany w podatku leśnym 2022

Właściciele i użytkownicy lasów (z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna) podlegają opodatkowaniu podatkiem leśnym. W 2022 roku stawki podatku rosną. Wszystko przez wzrost średniej ceny sprzedaży drewna w ubiegłego roku. Sprawdź, ile zapłacisz w tym roku i czy możesz ubiegać się o zwolnienie z podatku.

Zwolnienie z podatku od środków transportu

Jesteś właścicielem pojazdów o masie od 3,5 tony i opłacasz podatek od środków transportowych? Sprawdź, czy możesz ubiegać się o zwolnienie z podatku, a także, kiedy możesz przestać płacić i jak kasacja czy złomowanie pojazdu mają się do obowiązku dokonywania opłat. Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.